Home » Sports » Basketball » PBA » Complete 2015 PBA Rookie Draftees

Complete 2015 PBA Rookie Draftees

First Round

1. Talk N’ Text Tropang Texters – Moala Tautuaa
2. Mahinda Enforcers (Kia) – Troy Rosario
3. Rain or Shine Elastopainters – Maverick Ahanmisi
4. Meralco Bolts – Chris Newsome
5. Barangay Ginebra Kings – Scottie Thompson
6. NLEX Road Warriors – Garvo Lanete
7. Meralco Bolts – Baser Amer
8. Star Hotshots – Norbert Torres
9. Blackwater Elite – Art Dela Cruz
10. NLEX Road Warriors – Glenn Khobuntin
11. Alaska Aces – Kevin Racal
12. Rain or Shine Elastopainters – Josan Nimes

Second Round
1. Blackwater Elite – Almond Vosotros
2. Mahindra Enforcers – Bradwyn Guinto
3. Rain or Shine Elastopainters – Don Trollano
4. Barangay Ginebra Kings – Aljon Mariano
5. Rain or Shine Elastopainters – Simon Enciso
6. Alaska Aces – Marion Magat
7. Rain or Shine – pass
8. Barako Bull Energy – Kris Rosales
9. Alaska Aces – Jaypee Mendoza
10. Barako Bull Energy – Michael Miranda
11. Alaska Aces – Abel Galliguez
12. Rain or Shine Elastopainters – pass

Third Round
1. Blackwater Elite – Jason Melano
2. Mahindra Enforcers – Leo De Vera
3. NLEX Road Warriors – Jansen Rios
4. Globalport Batang Pier – Roi Sumang
5. Barako Bull Energy – Yutien Andrada
6. Barangay Ginebra Kings – Denice Villamor
7. Meralco Bolts – Joseph Sedurifa
8. Star Hotshots – Mark Cruz
9. Talk N’ Text Tropang Texters – Micole Sorela
10. San Miguel Beermen – Michael Mabulac
11. Alaska Aces – Nico Elorde
12. Rain or Shine – Pass

Fourth Round
1. BW – Kieth Agovida
2. Mahindra Enforcers – Michael Di Gregorio
3. NLEX Road Warriors – Jerramy King
4. Globalport Batang Pier – Ryan Wetherell
5. Barako Bull Energy – John Ray Alabanza
6. Barangay Ginebra Kings – Pass
7. Meralco Bolts – Pass
8. Star Hotshots – Samboy De Leon
9. Talk N’ Text Tropang Texters – Joshua Cubillo
10. San Miguel Beermen – Andretti Stevens
11. Alaska Aces – Robin Rono
12. Rain or Shine Elastopainters – Pass

Fifth Round
1. Blackwater Elite – Jawhar Purdy
2. Mahindra Enforcers – Alli Austria
3. NLEX Road Warriors – Alfred Batino
4. Globalport Batang Pier – Bong Galanza
7. TNT – Emilian Vargas

Sixth Round
1. Blackwater Elite – Christian Palma
2. Mahindra Enforcers – Robert Hainga
3. NLEX Road Warriors – Edgar Tanuan
Seventh Round
1. Blackwater Elite – Mon Abundo
2. Mahindra Enforcers – John Michael Abad
3. NLEX Road Warriors – Arvin Vitug

Eighth Round

comments